Vďaka prírodným krásam a hodnotám Turiec patrí medzi najmalebnejšie územia na Slovensku a nie nadarmo sa niekedy označuje ako „turčianska záhrada“. Malá a Veľká Fatra sú rajom pre turistov i cyklistov a ideálnym miestom pre paragliding a horolezectvo. Milovníci pešej turistiky obľubujú vychádzky do Gaderskej a Blatnickej doliny s atraktívnou scenériou a možnosťou výstupu na hlavný hrebeň Veľkej Fatry. V porovnaní s ňou Malá Fatra s vyhliadkovými vrcholmi, hlbokými dolinami či so Šútovským vodopádom nijako nezaostáva. V pohoriach, ktoré kotlinu strmo ohraničujú zo všetkých strán, sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk.

Kultúrnym dedičstvom kraja pod oboma Fatrami sú rázovité obce s ľudovými domami, honosnými vidieckymi kúriami a kaštieľmi rozmanitých architektonických slohov. Nikde na Slovensku nie je väzba s národnou a kultúrnou históriou taká výrazná ako v centre Turca – meste Martin, kde dodnes pôsobia mnohé kultúrne inštitúcie s celoslovenskou pôsobnosťou.

Arena Martin

Zábavné centrum Arena Martin

Zábavné centrum ARENA na ploche viac ako 1000m2 prináša množstvo zábavno-pohybových aktivít, pri ktorých sa spoločne zabavia priatelia, rodiny, ale aj zamestnanci firiem – jednoducho každý.

detskysen-foto4

Detský sen

Miesto pre zdravý vývoj vašich detí. Najväčšie indoorové detské ihrisko v Martine s rozlohou 800 metrov štvorcových pre deti vo veku 0 – 15 rokov.

hala1

Motokáry Martin

Dráhu nájdete v areáli ZŤS v krytej hale, takže túto zábavu si môžete užiť či vonku sneží, prší, či padajú traktory. V bare s priamym výhľadom na dráhu je možné si posedieť pri nápoji a rozoberať s priateľmi zajazdené časy.

Hasičské-múzeum

Areál SIM - Hasičské múzeum

Unikátne Hasičské múzeum v Priekope ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť nazrieť do histórie hasičskej techniky.  V priestoroch múzea nájdete i historické a súčasné hasičské uniformy, ale i novovybudovanú expozíciu konských striekačiek a vynovenú výstavu motorových striekačiek.

yDO_16478_m

Súkromné letecké múzeum Tomčany

Múzeum sa nachádza pod letiskom aeroklubu Martin – časť Tomčany, v jeho expozícii je 11 lietadiel 1 vrtuľník. Letecký nadšenci tu zhromaždili a uchovávajú leteckú techniku vyrobenú viac než pred tridsať rokmi, ktorá bola využívaná československým civilným i vojenským letectvom.

kupele-turcianske-teplice-interier2

Spa&Aquapark Turčianske Teplice

Čo viac si priať po fyzicky náročných výletoch a aktivitách, ako relax v kúpeľoch? Kúpeľ vo vode z liečivých prameňov, masáže či iné wellness procedúry budú pre Vaše telo zaslúženou odmenou. Deti sa môžu vyšantiť v aquaparku s tobogánmi.

Etnografické-múzeum

Etnografické múzeum

Etnografické múzeum v Martine sa zameriava na výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej kultúry Slovenska. Z oblasti etnografie uchováva viac ako 100 000 zbierkových predmetov, z ktorých časť  prezentuje na výstavách  doma i v zahraničí a v troch stálych expozíciách.

Múzeum-Andreja-Kmeťa

Múzeum Andreja Kmeťa

Múzeum s viac ako 500 000 zbierkovými predmetmi sídli v prvej budove SNM z roku 1908, ktorá bola nedávno rekonštruovaná. Nájdete tu zbierku exotických motýľov, unikátny preparát dvojhlavého teliatka, zub z mamuta či herbárové položky Andreja Kmeťa a mnoho iných prírodných a historických pokladov.

279b6d83658

Múzeum Martina Benku

Múzeum uchováva a prezentuje výtvarné dielo významného umelca, maliara a ilustrátora – národného umelca Martina Benku (1888 – 1971). Nachádza sa v dome tohto všestranného umelca, kde sa podľa jeho poslednej vôle  zachovala autentická podoba  jeho pracovne,  ateliéru a spálne.

muzeum-blatnica-001

Múzeum Karola Plicku

Múzeum podáva ucelený prehľad o živote a diele Karola Plicku (1884 – 1987) – významného fotografa, filmára, etnografa, folkloristu a pedagóga, pričom kladie dôraz na jeho zobrazenie tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Expozícia múzea sa nachádza v Prónayovskej kúrii v Blatnici.

unnamed (2)

Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice

Múzeum sídli v prvej budove Matice slovenskej z roku 1865. Nachádza sa v ňom stála expozícia dejín slovenskej literatúry a písomníctva od najstarších čias po súčasnosť.

Turčianská-galéria

Turčianska galéria

Galéria svojimi prezentačnými aktivitami predstavuje tvorbu turčianskych výtvarníkov rôznych generácií prostredníctvom komorných autorských výstav, rozsiahlych retrospektív alebo kolektívnych prezentácií.