ARENA Martin


Teambuildingové centrum ARENA sa nachádza v Martine a prináša množstvo zábavno-pohybových aktivít, pri ktorých sa spoločne zabavia priatelia, rodiny, ale aj zamestnanci firiem – jednoducho každý.

ARENA pre vás ponúka nasledovné druhy hier:

  • Bowling
  • Laser tag
  • Escape room
  • Biliard
  • Strelecký trenažér
  • Golfový trenažér
  • Plechovkový trenažér
  • Stolný futbal
  • Air-hockey
  • Šípky
  • Catch the light
  • Speedball
  • Basketball

 

Hasičské múzeum


Dobrovoľné hasičské zbory patria medzi najstaršie záujmové organizácie v SR bez ohľadu na vierovyznanie, národnostnú a politickú príslušnosť. Aj v súčasnosti majú zastúpenie takmer v každej obci.

Hasičské múzeum v Martine ponúka návštevníkom prezrieť si konské, ručné i motorové striekačky, expozície výzbroje a výstroje, zbierky medzinárodných uniforiem a hasičské automobily.

 

Etnografické múzeum


Je najstaršie pracovisko SNM, ktoré sa po druhej svetovej vojne postupne špecializovalo na komplexnú dokumentáciu spôsobu života a kultúry ľudu na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť.
Hmotne dokumentuje výrobné techniky a technológie, spôsoby obživy, stravovania, bývania, odevnú kultúru, spoločenské vzťahy, zvyky a obyčaje, ľudovú výtvarnú kultúru a umelecké prejavy na Slovensku u rôznych etnických spoločenstiev. Uchováva viac ako 100 000 zbierkových predmetov z oblasti etnografie a 31 000 z oblasti ostatných spoločenskovedných odborov.
Je špecializovaným celoštátnym múzeom zameraním na vývoj ľudovej kultúry na Slovensku, etnických skupín, Slovákov v zahraničí.

 

Múzeum Andreja Kmeťa

Múzeum Andreja Kmeťa je od svojich počiatkov regionálne vlastivedné múzeum a sídli v prvej budove Slovenského národného múzea z roku 1908.

V rokoch 1972 – 1975 sa uskutočnili rozsiahle rekonštrukčné práce a koncom roku 1975 bola budova múzea opätovne sprístupnená pre verejnosť. Nariadením vlády Slovenskej republiky zo 16. augusta 1994 bola budova múzea vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti sa v budove nachádzajú trvalé expozície Kmetianum, venovaná práci Andreja Kmeťa a Príroda Turca.

1. 4. 2004 sa múzeum stalo súčasťou Slovenského národného múzea v Martine a v súčasnosti sa tu nachádza Oddelenie prírodovedných zbierok Múzeí v Martine.

Múzeum spravuje viac ako 175 000 zbierkových predmetov, z čoho je 8 700 zo spoločenskovednej a 166 600 z prírodovednej oblasti. Medzi najcennejšie patria obrazy Révayovskej galérie, zbierka exotických motýľov Ivana Zbíňovského a časť herbára a tiež zoologických exponátov zo zbierky Andreja Kmeťa.

 

Turčianska Galéria

Turčianska galéria je inštitúciou múzejného typu s regionálnou pôsobnosťou, z čoho vyplýva aj jej zameranie a aktivity. Sídlom Turčianskej galérie je budova bývalého župného domu. Nachádza sa v centre mesta, na rohu Ulice 29. augusta a Daxnerovej ulice, kde je hlavný vstup do objektu.
Budova bola postavená pravdepodobne koncom 17. storočia a dokončená v roku 1772.

V súčasnosti Turčianska galéria ponúka návštevníkom okrem prehliadky stálej expozície: Slovenské moderné umenie 20. storočia v  viacero výstavných projektov na prvom a druhom poschodí galérie – cca 15 výstav do roka.

 

Detský sen – interiérové ihrisko s kaviarňou

Indoorové ihrisko s kaviarňou ponúka na 800 metroch štvorcových pre deti od 0-11 rokov množstvo zábavy.

Nájdete tu:

  • trampolíny
  • šmykľavky
  • lezeckú stenu
  • guličkovú fontánu
  • kompresorové delá
  • skákací hrad
  • obrovskú poschodovú preliezku s aktivitami
  • party room – detské oslavy
  • autíčka

Nájdete ich na Sídlisku Sever na poschodí OC Betty.

Múzeum Slovenskej dediny


Múzeum s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku prezentuje okrem tradičného staviteľstva a bývania aj spôsob života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Na ploche 15,5 ha sústreďuje 143 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce – Podjavorníky a Turiec. Zobrazuje tak rozmanitosť foriem tradičnej stavebnej kultúry ako aj hospodársko-sociálne rozvrstvenie obyvateľstva severozápadného Slovenska.

Sústreďuje všetky typy ľudových sedliackych obydlí s ich tradičným zariadením, s drevenými posteľami a nadýchanými perinami, ľudovými krojmi a výšivkami na stoloch. Vyrezávané drevené hračky, koníky či vláčiky sú pri každej detskej postieľke. Hospodárske budovy so senníkmi a všakovakým náradím, potrebným na obrábanie polí, zase charakterizujú prostý roľnícky vidiecky život.

Národný cintorín


Národný cintorín v Martine je miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností slovenského života. Nachádza sa v centre mesta na Sklabinskej ulici. Bol založený koncom 18. storočia pôvodne ako mestský cintorín. V roku 1967 bol vyhlásený za Národný cintorín a národnú kultúrnu pamiatku. Po prvej svetovej vojne po vzniku Československa martinský cintorín sa stáva vyhľadávaným miestom na pochovávanie slovenských osobností, ktorí v Martine nedokončili svoju životnú púť. Z Chorvátska previezli ostatky Martina Kukučína, zo Zlatých Moraviec Janka Kráľa, z Tisovca právnika Štefana Marka Daxnera, z Bratislavy Janka Jesenského. Ostatky Štefana Krčméryho uložili do jedného hrobu s Jozefom Cígerom Hronským, ktorého spolu s manželkou priviezli z Argentíny. Z USA premiestnili aj ostatky politika Milana Hodžu a mnohých ďalších kultúrnych aj politických predstaviteľov. V povedomí Martinčanov sa cintorín stal vzácnym pietnym miestom. Na jeho zveľaďovaní a pri úprave náhrobníkov sa podieľali osobnosti, ako bol staviteľ Blažej Bulla, architekt Dušan Jurkovič , sochár Fraňo Štefunko. V súčasnosti sa na NC nachádza viac ako 3500 hrobových miest, z toho okolo 400 patrí významným osobnostiam slovenského života.

Martinské Hole – Ferrata HZS


Ferrata je rozdelená na dva výstupy podľa obtiažnosti. Pre menej zdatných turistov je určený ľahší variant so stupňom obtiažnosti B a pre zdatnejších zas verzia C. Ferratová túra vedie pôsobivou prírodou – je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok, ktorý steká spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry do mesta Martin. Na ferrate HZS si užijete skutočne rôznorodý terén od rokliny cez skalné previsy až po úzke skalné rozsadliny. Zdolávanie náročného terénu vám uľahčia istiace pomôcky v podobe rebríkov, mostíkov, stupačiek, kramlov a špeciálne fixné oceľové laná. Na ferratu HZS si prichystajte odhodlanie, dobrú kondičku a hlavne ferratovú výstroj, bez ktorej vás sem nepustia. Ferrata HZS je prístupná od apríla do novembra. Ako jedna z mála je prístupná aj pre deti od 10 rokov, ktoré sú istené lanom v sprievode rodičov. Chodník je jednosmerný a cestou späť sa používa iná trasa.

Katova skala


Temnou povesťou opradená skala sa týči nad obcou Sklabinský Podzámok. Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť turčianskej kotliny a aj na lúčanskú Malú Fatru. Nenáročný výstup po červenej so Sklabinského Podzámku, trvá zhruba hodinu a môže byť príjemným sprestrením nejedného nedeľného popoludnia.

Skala dostala názov podľa neďalekého hradu Sklabiňa, ktorému slúžila ako miesto popráv a zhadzovali z nej nepohodlných ľudí. Viaže aj povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel trýzniteľ, aby ju donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má však možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve “vysloboď!” – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Šútovský vodopád


Tento krásny 38 metrov vysoký vodopád je zároveň najvyšším vodopádom v Malej Fatre.

Dostanete sa k nemu peši po viacerých turistických chodníkoch. Najrýchlejšia cesta vedie po cca 3,7 km dlhej kamenistej značenej trase lesom z obce Šútovo. Ide o nenáročnú trasu, ktorú môžete pokojne absolvovať aj s menšími deťmi.

Šútovský vodopád je napájaný vodami potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare – Mojžišove pramene.

Kľačianska Magura


Kroky každého turistu vedú na južný svah, kde sa v nadmorskej 1115 m.n.m nachádza Chata pod Kľačianskou Magurou obkolesená harmonickou prírodou Turca.

K chate vedú turistické trasy, ktoré ponúkajú čarovné prírodné scenérie. Najkratšia cesta k chate vedie po zelenej značke z Turčianskych Kľačian. Nielen pre krásnu prírodu je lokalita obľúbenou víkendovou destínáciou Martinčanov.

Kľačianska Magura ponúka aj výbornú cyklotrasu, ktorá nie je veľmi náročná. Počas stúpania sa vám naskytnú pekné výhľady najmä na mesto Martin a jeho široké okolie.

Gaderská dolinaBlatnický hrad


Ak chcete na vlastné či vidieť čarokrásnu faunu a flóru, aspoň raz za život by ste mali zavítať do Gaderskej doliny. Nachádza sa tu mnoho turisticky prístupných chodníkov, ktoré vás zavedú k tým najtajnejším a najkrajším prírodným úkazom. Vychutnávať si ju môžete nielen peši, ale aj zo sedla bicykla.

Na výber máte náročné aj menej náročné trasy, ktoré uspokoja každého turistu. Gaderská dolina je známa krásnymi gaderskými jaskyňami a samozrejme zrúcaninou hradu Blatnica s nádherným výhľadom, ku ktorej vás dovedie náučný chodník.

Turisticky vyhľadávaným prírodným útvarom je určite aj Čertova brána, ktorú staršie ročníky budú poznať z prvého filmu Jánošík. Čertova brána sa nachádza v závere Gaderskej doliny a je charakteristická svojimi tesnými skalnatými prevismi a útesmi.

Zrúcanina Sklabinského hradu


K zrúcanine hradu Sklabiňa sa dostanete z cesty spájajúcej obec Sklabinský Podzámok a Sklabiňu, cca 11 km od mesta Martin.

Ak sa na hrad vyberiete autom, odporúčame zaparkovať niekde v obci Sklabinský Podzámok a vydať sa na hrad peši, cesta vám nezaberie viac ako 20-25 minút. V krajnom prípade je možné auto odstaviť priamo pri spomínanej odbočke popri hlavne ceste, odtiaľ je to pešo už len kúsok, odhadom 10-15 minút.

Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia sa stal strediskom hradného panstva. Od roku 1328 bol sídlom stolice. V roku 1436 hrad vyhorel, po čom ho postupne nákladne upravili. V súčasnej dobe sa hrad opravuje znovu.

Hrad Strečnostredoveká dedina Paseka


Dnešný vnútorný gotický hrad vybudovali na základoch zo 14. storočia. Avšak nájdené archeologické nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej.

Po archeologických výskumoch bol hrad zaistený, spevnený a rekonštruovaný. Od roku 1995 je sprístupnený verejnosti. V súčasnoti sa na hrade nachádza stála expozícia Považského múzea.

K hradu vedie pôvodná stredoveká cesta (dnes vydláždená) obchádzajúca hradné bralo, ktorá vás dovedie k vstupnej bráne s premostením nad skalnatou hradobnou priekopou. Z hradu je prekrásny výhľad na široké okolie.

Pod hradom si môžete prezrieť stredkovekú dedinu Paseka, ktoré je i zároveň oddychovou zónou. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Nachádza sa tu päť kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Pre deti je pripravené drevené ihrisko.

Hrad Strečno je otvorený sezónne, preto je potrebné si vopred pozrieť rozpis otváracích hodín.

Winter park Martinky


Lyžiarske stredisko sa nachádza priamo nad mestom Martin v Malej Fatre. Je to jedno z mála stredísk, ktoré je unikátne svojím množstvom prírodného snehu. Do roku 2008 si stredisko vystačilo bez umelého zasnežovania.

Stredisko sa radí medzi „mestské“ lyžiarske strediská, ktoré má svoju tradíciu a históriu. Lyžiarov obsluhuje 6 vlekov a jedna 6-sedačka. Kombinácia ľahkých a náročnejších tratí uspokojí všetky typy lyžiarov.

Martinky sú ideálnym miestom aj pre rodiny s deťmi. Pre drobcov je určený detský vlek, ako i lyžiarska škôlka a škola.

Stredisko priťahuje aj snowboardistov, ktorí majú možnosť predviesť svoje freestylové umenie v Aranburu snowboard & free style aréne.

Pre tých, ktorí by chceli vyskúšať aj niečo viac, ako klasickú lyžovačku, sú pripravené snowkitingové kurzy.

Jasenská dolina


Lyžiarske stredisko Jasenská dolina sa nachádza v pohorí Veľká Fatra. Nachádzajú sa tu dve strediská – Kašová a Lehota.

Stredisko Kašová sa nachádza v dolnej časti Jasenskej doliny. Je dobre prístupné asfaltovou cestou z obce Belá – Dulice, ktorá je celoročne udržiavaná. Severné svahy na Kašovej sú upravované, technicky zasnežované a vhodné pre menej náročných i pokročilejších lyžiarov. Svahy obsluhuje 7 vlekov a štvorsedačková lanovka. V ponuke nechýba ani večerné lyžovanie.

Stredisko Lehota sa nachádza v strednej časti Jasenskej doliny a svahy sú vhodné pre náročnejších lyžiarov. Svahy sú upravované, ale bez technického zasnežovania, a preto závislé od prírodných snehových podmienok. Obsluhuje ich jeden vlek o dĺžke 700m.

V Jasenskej doline sú aj výborné podmienky pre bežecké lyžovanie a horskú turistiku. Priaznivci bežkovania využijú 3 upravované bežecké trate v dĺžke celkom 7 km začínajúce v stredisku Kašová.

Nechýba ani požičovňa lyží, lyžiarska škola a viacero bufetov na občerstvenie. Do strediska premáva v zimnej sezóne SKIBUS z Vrútok.

Snowland Valčianska dolina


Stredisko Snowland je zamerané na rodinné lyžovanie s vysokou úrovňou doplnkových služieb. Lyžiari môžu vyskúšať jednu zo 8-tich zjazdoviek s celkovou dĺžkou vyše 5 km. Zastúpené sú tu predovšetkým ľahké a stredne obtiažne trasy. Odvezie Vás moderná 4-sedačková lanovka alebo jeden zo 6-tich lyžiarskych vlekov.

Stredisko tiež ponúka ski servis, požičovňu výstroja a lyžiarsku školu a prírodné klzisko.

V okolí lyžiarskeho areálu sa nachádzajú bežecké trate v celkovej dĺžke 12 km.